ENCYKLOPEDIA PRZYRODY         Z okazji nowego roku szkolnego warto przypomnieć program komputerowy wydany niezbyt szczęśliwie, bo w czerwcu, akurat na rozpoczęcie wakacji, przez firmę "Play", wydawcę bardzo tanich gier i programów dla komputerów PC. Dzisiaj przyjdzie go szukać pod stosem pornosów. Według wydawcy CD-ROM zawiera "... potężny zbiór informacji, obejmujących ... rozszerzony program biologii w szkole średniej". Na płytce ma znajdować się ponad 1100 artykułów, poświęconych różnym zagadnieniom biologicznym, opisy niemal 900 gatunków zwierząt, roślin i grzybów, ponad 1400 zdjęć i rysunków, 35 krótkich filmów oraz animacje komputerowe, można także posłuchać głosów zwierząt. W plastykowym pudełku z płytką znajdziemy też krótką instrukcję obsługi.
          Program nie wymaga instalacji ma niewielkie wymagania sprzętowe, uruchomi się pod niemal wszystkimi wersjami Windows, za wyjątkiem systemu "Ms Windows Server 2003". Dopiero po uruchomieniu programu przekonamy się, że jest to reedycja programu wydanego przez firmę Cartall w 1999 roku. Mimo to grafika jest estetyczna i czytelna oraz program działa prawidłowo w przyzwoitej rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Główne działy to "Leksykon", zawierający sporo wiedzy biologicznej, oraz "Kręgowce", Bezkręgowce", "Rośliny" i "Grzyby". Zwierzęta i rośliny posegregowane są alfabetycznie. Dział "Siedliska" jednak przedstawiony jest bardzo skromnie. W każdym dziale jest pozycja "Wyszukiwanie", gdzie możemy wybierać wśród terminów od "Aberracje chromosomowe" do "Żywokost lekarski".
         Program ma także wady. Filmiki wyświetlane są w malutkim okienku. Niektóre zwierzęta ilustrowane są brzydkimi rysunkami, np. sroka. Pracę z programem ma uprzyjemniać muzyka, która jednak po chwili zaczyna przeszkadzać, a jedynym lekarstwem jest ściszenie głośników. Zagadnienie "Ochrona gatunkowa roślin i zwierząt" oparte jest na już nieaktualnym Rozporządzeniu MOŚ z 1995 r. Autorzy nie uniknęli także błędów. Pod hasłem "Karaś" na ilustracji jest inna ryba - okoń (pod hasłem okoń jest - okoń). Lektor w trakcie jednego z filmów niewłaściwie wymawia nazwę "Tridacna". Zauważyłem błąd w łacińskiej nazwie żurawiny (winno być Oxycoccus). Znalazło się też w programie nieuzasadnione stwierdzenie "Czeremcha zwyczajna ... nasiona ... są trujące", bowiem trującego dla człowieka glikozydu amigdalinu w owocach czeremchy jest tyle samo, co u innych gatunków tego rodzaju - wiśni, czereśni, aronii, jarzębiny. Znajduje się on przede wszystkim w nasionach, wewnątrz pestek, których zazwyczaj ludzie nie jedzą.
          Mimo to Encyklopedię Przyrody warto nabyć, bowiem kosztuje 20 zł.

Opublikowano w miesięczniku "Aura - ochrona środowiska" nr 9/2004, Dodatek ekologiczny dla szkół nr 120, str. 2.Wróć do Strony Głównej

Moja strona - dorobek autorski © 2002 Jan P. Cieciński