ENCYKLOPEDIA NAUKI          Popularne i tanie czasopismo komputerowe "Komputer świat" (Nr 23/2004) w wersji z płytą CD-ROM droższej jedynie o 2 złote (słownie dwa!) zamieściło tym razem pełną wersję programu multimedialnego "Encyklopedia Nauki 1.0" mającego rekomendację Ministerstwa Edukacji. W czasopiśmie znajdujemy obszerne wskazówki do tego programu zajmujące aż 3 strony, jednak zabrakło wyjaśnienia jak rozpocząć instalację (należy uruchomić plik "Encyklopedia_nauki.exe"). Po zainstalowaniu program zajmie na dysku twardym naszego komputera niemal 600 MB, a CD-ROM nie będzie już potrzebny.
          Według redakcji KS, "Ten program zaspokoi głód wiedzy wszystkich miłośników odkryć naukowych. W prosty i przystępny sposób wyjaśnia tajniki nauk ścisłych i przyrodniczych. Pozwala zrozumieć istotę zjawisk, z którymi spotykamy się na co dzień. Dzięki obrazowym opisom, kolorowym ilustracjom, filmom wideo oraz animacjom zgłębianie wiedzy stanie się czystą przyjemnością. Encyklopedia Nauki to bogate źródło informacji, a zarazem doskonała zabawa dla dzieci, młodzieży i dorosłych"
          To wszystko prawda, ale po uruchomieniu programu czeka nas duże rozczarowanie - jest to reedycja programu z ubiegłego wieku, przystosowanego do maleńkich monitorów 14 calowych, więc okienko programu ma rozmiar 640 x 480 pikseli (powiększyć się nie da) a do tego jakość ilustracji jest jak na dzisiaj niedostateczna - zaledwie 256 kolorów. Mówiąc złośliwie można ten program dzieciom pokazywać z komentarzem: "Patrzcie jak Wasi poprzednicy musieli się męczyć we wczesnej epoce komputerowej".
          Jeśli kogoś to nie odstrasza, to znajdzie w Encyklopedii Nauki przystępnie opisane na poziomie podstawowym zagadnienia z biologii, matematyki, chemii, fizyki oraz astronomii. Dostępny jest indeks artykułów od "aerodynamika" do "żyroskop" oraz krótkie życiorysy słynnych uczonych. Poziom swojej wiedzy można sprawdzić uruchamiając quiz. Zaletą programu jest możliwość wydrukowania i skopiowania tekstów i obrazków wyświetlanych na ekranie, jednak wcześniej trzeba włączyć "Opcje", ukryte pod mylącą ikonką nad pytajnikiem pośrodku lewej strony ekranu.
          Jednak program ma także ukryte możliwości - może służyć pomocą przy nauce języka angielskiego. Gdy wejdziemy głębiej w strukturę katalogów, zobaczymy tam liczne pliki z rozszerzeniami .WAV. Często są to kwestie wygłaszane przez brytyjskich lektorów, pozostałe z początkowej wersji programu w języku angielskim. Trzeba wybierać największe pliki i odtwarzać najlepiej za pomocą Windows Media Playera. Np. plik: "Encyklopedia Nauki\LISCA_F\ANIM\ANIM1M1N.WAV" zawiera wypowiadany po angielsku tekst, który możemy przeczytać po polsku, gdy klikniemy myszką na napis: "Co to jest zwierzę?".
          Moim zdaniem warto wydać te 6 zł i 50 groszy, bo "całkiem darmo" dostaniemy (oprócz Encyklopedii Nauki) ciekawe czasopismo zawierające prawie 90 stron tekstu oraz przydatne programy i sterowniki na płytce CD-ROM.Wróć do Strony Głównej

Moja strona - dorobek autorski © 2002 Jan P. Cieciński