Jacek Pałkiewicz: "Przepustka do przygody"          Wydawnictwo "Bellona" wydało najnowszą książkę Jacka Pałkiewicza "Przepustka do przygody". Jest to interesująco napisany, praktyczny i konkretny poradnik dla każdego turysty, podróżnika, miłośnika survivalu.
          W rozdziale "Jak zorganizować podróż" na podstawie własnych doświadczeń autor radzi jak przygotować się do podróży przed wyjazdem, tak aby przygoda nie zamieniła się w nieszczęście. Statystyki wykazują, że wiele wypadków jest spowodowane przez niedbalstwo, zawyżoną ocenę własnych umiejętności oraz nieznajomość terenu.
          Rozdział "Wyposażenie" to szczegółowy wykaz i omówienie przedmiotów składających się na wyposażenie podstawowe. Do nich według Pałkiewicza należą: plecak, namiot, śpiwór, materacyk (karimata), scyzoryk, nóż survivalowy, kompas, mapa, kocher, manierka i menażka, zapałki sztormowe, hamak, moskitiera, płachta namiotowa, płachta metalizowana, sznurek, drut, siekierka, apteczka, zestaw do wzywania pomocy, ostrze survivalowe wieloczynnościowe, latarka, świeca, krzesiwo magnezowe, filtr do wody, kontener na wodę, miniogrzewacz, żelazny zapas żywności, papier toaletowy, chusteczki papierowe, torby plastykowe, przyrządy do łowienia ryb, przybory do szycia, przybory toaletowe, okulary przeciwsłoneczne, notes i ołówek, torebka na dokumenty, pas na pieniądze.
           Tutaj trzeba umieć wybrać z szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku. Autor pisze o tym dowcipnie: "Istnieją na przykład noże typu "Rambo", zawierające również zapałki, ale normalne, nie sztormowe; nie zapalają się one nawet w chwili zakupu".
          Odzież jest problemem, który zasługuje na szczególną uwagę. Znajdujemy tu porady odnośnie wyboru spodni, swetra, wiatrówki, butów (obszerne), skarpetek, koszuli, bielizny, rękawiczek, nakrycia głowy, nieprzemakalnego poncho, chusty, dresu, paska.
          Jak podróżować bezpiecznie to temat kolejnego rozdziału. Obecnie doszły nowe czynniki ryzyka, czyli zamieszki polityczne i społeczne ogarniające dzisiaj znaczną część świata.
          Jeśli chodzi o zdrowie, to autor uważa, że należy przede wszystkim skrupulatnie przestrzegać ogólnych zasad higieny, a wrogiem zdrowia jest zawsze alkohol, zarówno w klimacie zimnym, jak i gorącym. Dokładnie są omówione choroby zakaźne i szczepienia profilaktyczne oraz obowiązkowe. Także znajdujemy tu dokładne wskazówki postępowania w krajach tropikalnych.
          Rozdział "Jak bezpiecznie poruszać się po mieście" to konkretne wskazówki przydatne każdemu na co dzień, nie tylko w podróży.
          Ostatni rozdział to między innymi konkretne wskazówki jak postępować, żeby przeżyć w krytycznej sytuacji, jak stawić czoła Saharze (wraz z listą niezbędnego wyposażenia), oraz spis rzeczy, które należy ze sobą zabrać na wyprawę do dżungli.
          Obszerny suplement zawiera tabele i zestawienia, dotyczące niemal całego świata, tzw. spelling (czyli jak przeliterować niezrozumiane słowo cudzoziemcowi), wykaz placówek dyplomatycznych w Polsce i polskich za granicą, kursy walut, telefoniczne numery kierunkowe, przedstawicielstwa linii lotniczych w Warszawie. Urozmaicają tę książkę liczne fotografie ze zbiorów autora.
          Jeżeli już trzeba "znaleźć jakąś dziurę w całym", to zdjęcie na stronie 61 jest wyraźnie pozowane, ponieważ żołnierz ma zabezpieczony karabinek kałasznikowa. W składzie wyposażenia brakuje łopatki, bez której nie można zostawić miejsca obozowania w porządku. Omawiając utrzymanie higieny w tropikach, Autor nie napisał, że konieczne jest stosowanie talku, a najlepiej zasypki przeciwgrzybiczej do częstego osuszania pachwin i stóp (przestrzeni międzypalcowych). Zastanawiając się "Opuścić czy nie strefę katastrofy" w podrozdziale "Jak przeżyć w krytycznej sytuacji" Pałkiewicz zapomniał dodać, że dzisiaj każda katastrofa statku czy samolotu jest rejestrowana przez system sztucznych satelitów Ziemi (SARSAT - KOSPAS) i opuszczenie miejsca katastrofy to najczęściej narobienie sobie niepotrzebnych kłopotów. W suplemencie tabela pod imponującym tytułem "Zestaw informacji o wszystkich krajach świata" jest nieaktualna - brakuje byłych republik radzieckich, Słowacji, oraz państw powstałych z podziału Jugosławii.
Na zakończenie muszę stwierdzić, że książka ta powinna stanowić obowiązkową lekturę dla każdego podróżnika, turysty oraz miłośnika survivalu.

Jacek Pałkiewicz: "Przepustka do przygody", Globtroter - wyd. Bellona, Warszawa 1996

Wróć do Strony Głównej

Moja strona - dorobek autorski © 2002 Jan P. Cieciński