Skurcze w nogachSkurcze mięśni stóp i podudzi które budzą człowieka w nocy i są bardzo bolesne, mogą mieć wiele przyczyn. Na przykład: zaburzenia krążenia, miażdżyca, awitaminoza, niski poziom wapnia i potasu w organizmie. Przede wszystkim zaś należy udać się do lekarza, aby wykluczyć znacznie poważniejszą przyczynę - chorobę, której nazwą nie mam zamiaru straszyć czytelników, co nawiasem mówiąc, jest ulubioną rozrywką lekarzy. Jeśli badania nie wykazują odchyleń od normy, to zazwyczaj kurcze są wywołane przez niski poziom wapnia i potasu lub brakiem witamin (awitaminozę) grupy B oraz witaminy PP.


W pierwszym przypadku należy:1 - pić mniej kawy;


2 - pić więcej herbaty;


3 - wieczorem zaparzyć torebkę mięty (mentha fix) szklanką wrzątku, zostawić pod przykryciem do naciągnięcia na 15 do 20 minut i wypić przed snem. Dobrze jest przed nalaniem wrzątku wrzucić do szklanki plasterek cytryny.


A) Dla dociekliwych - najczęściej jest za to odpowiedzialny za niski poziom wapnia w organizmie. Ziele mięty zawiera dużo wapnia i magnezu, które łatwiej przechodzą do wody w środowisku kwaśnym.


B) Dla oszczędnych - można zaoszczędzić nieco pieniędzy, jeżeli sami zbierzemy, drobno pokroimy i wysuszymy ziele ostrożenia warzywnego (Cirsium oleraceum). Ponieważ napar z ostrożenia jest niesmaczny, trzeba na łyżkę suchego ostrożenia dosypać połowę lub jedną trzecią torebki mięty.


Doraźny skutek odnosi się jedząc po 2 do 4 tabletek dolomitowych.


W drugim przypadku (awitaminoza) należy uzupełnić braki w wyżywieniu. Pić dużo mleka, jeść drożdże, ciemny chleb z grubego przemiału. Jeśli się nie lubi drożdży - jeść mielone siemię lniane (do łyżki siemienia dodać łyżeczkę cukru pudru). Można też łyżkę mielonego siemienia lnianego popić szklanką ciepłego mleka osłodzonego miodem. Kurację taką należy stosować z małymi przerwami przez kilka do kilkunastu tygodni. Trzeba systematycznie jadać banany - 100 g bananów dostarcza organizmowi prawie 400 mg potasu, który odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni jak również w utrzymaniu równowagi elektrolitycznej ciała. Można też systematycznie zażywać preparaty witaminowe kompleksowe, zawierające witaminy oraz makro i mikroelementy.


Siostra Bernardyna z Zakonu św. Franciszka w Alzacji zaleca w swojej książce "O ziołach" dla lepszego ukrwienia kończyn następującą mieszankę:


30 g kwiatu kasztanowca, 30 g liści stokrotki, 30 g kwiatów nagietka, 20 g kwiatów głogu, 20 g macierzanki, 10 g ruty, 10 g liści melisy wymieszać i przechowywać w papierowej torebce. Łyżkę stołową ziół zalewamy dwoma szklankami wrzątku, i pozostawiamy na 15 min do naparzenia (można sobie całodzienną porcję przygotować w termosie). Odcedzony, ciepły napar pija się 3 razy dziennie po filiżance, osłodzony miodem.


Z ludowych przepisów polecić można spanie na materacu wypełnionym liśćmi paproci.


Moim zdaniem najprościej kupić w aptece pastę ziołową "FITOVEN", produkowaną przez Herbapol. Bardzo dobrze poprawia krążenie, likwiduje obrzęki, jest stosunkowo tania, i nie kłopotliwa w użyciu ale niestety niesmaczna.

P.S.: Nie powinno się pić Coca Coli i Pepsi!!!


Wróć do Strony Głównej

Moja strona - dorobek autorski © 2002 Jan P. Cieciński