W.G.Wołowicz: "Sam na sam z przyrodą"          Książka Witalija Wołowicza "Sam na sam z przyrodą" (w języku rosyjskim) wyróżnia się spośród obszernej światowej literatury survivalowej, tzn. dotyczącej sztuki przetrwania w pojedynkę, wśród dzikiej natury, profesjonalnym i naukowym potraktowaniem tematu.
          Autor jest doświadczonym spadochroniarzem i podróżnikiem. Wykonał skok ze spadochronem na biegun północny, brał udział w wyprawach naukowych we wszystkich strefach klimatycznych świata. Na podstawie własnego doświadczenia oraz literatury napisał niemal małą encyklopedię sztuki przetrwania. W tej książce czytelnik może znaleźć praktyczne wskazówki niezbędne, aby przeżyć w każdej sytuacji: w Arktyce i w tajdze, na pustyni i w górach, w dżungli i na oceanie. Znajdzie w niej, jak działa na człowieka upał i mróz, i jak się przed nimi bronić, oraz co się dzieje w tym czasie w jego organizmie. Jakimi dziko rosnącymi roślinami można zaspokoić głód, jak rozpalić ognisko bez zapałek. Pisze o jadowitych zwierzętach i ślimakach oraz sposobach leczenia ich ukąszeń.
          Książka jest starannie ilustrowana. Porady i wskazówki są konkretne i wyczerpujące nawet dla nowicjuszy. Np. rekomendując roślinę jako jadalną, autor podaje jej nazwę naukową w języku rosyjskim i po łacinie, najbardziej popularne nazwy ludowe, gdzie danej rośliny szukać, jak wygląda i jakie jej części są jadalne na surowo, a co wymaga obróbki kulinarnej i jakiej.
           Dla dociekliwych czytelników przeznaczone są tablice, wykresy oraz wzory matematyczne. Z tablicy przedstawiającej ochładzającą siłę wiatru działającego na człowieka jako równoważnik temperatury, możemy się dowiedzieć, że np. przy sile wiatru 10 m/sek i mrozie -10 stopni C, będziemy odczuwać siarczysty i niebezpieczny mróz równy -30 stopniom C. Dokładnie i konkretnie autor opisuje wykorzystanie części składowych spadochronu. Treść ilustrują opisy autentycznych katastrof i wypadków. Książka jako poradnik jest przeznaczona dla lekarzy oraz ludzi interesujących się sztuką przetrwania.
           Do wad książki można zaliczyć brak kolorowych ilustracji omawianych zwierząt i roślin oraz to, że nie została wydana w formacie kieszonkowym. Książka jest trudno dostępna, ponieważ miała niewielki nakład.

W.G.Wołowicz: "S prirodoj odin na odin", Wojenizdat, Moskwa 1989

Wróć do Strony Głównej

Moja strona - dorobek autorski © 2002 Jan P. Cieciński